2012. október 23., kedd

hosszú hétvége


Ismét egy mozgalmas "hétvégén" vagyunk túl, csak úgy suhannak a történések körülöttünk :) Megint szép időt mondtak, így a szombat biztos volt, hogy telek nap lesz Tominak, én meg gondoltam, hogy akkor kérje el előbb a cégest ha tudja, és vigyen minket pénteken anyuékhoz, aztán majd értünk jön szombaton. Szerencsére meg is kapta az autót, így sikerült a tervem :) Anyuval csomót mozgólépcsőzött Dorka és végre elmentünk a "Máltais" játszótérre is.
Már egy ideje kitaláltuk, hogy ebben a 4 napban lemegyünk Balkányba is a Murzsa dédihez, így vasárnap elmentünk Tomi anyujáékért (Meliék most nem tudtak jönni). Dorkának nagyon tetszett lent, volt 2 kiscica meg tyúkok, kakasok, úgyhogy jó sok élményt szerzett megint és mondta, hogy dédi!!! :D (pedig csak 3-4x mondtuk neki,hogy jövünk a dédihez meg itt a dédi..) Hétfőn meg átmentünk a Kocsis Sanyiékhoz látogatóba és 3 (kis)fiú is volt, na meg persze sok játék. Dorkát nem nagyon zavarta, hogy főleg autók vannak, nagyon szépen eljátszott azokkal is, meg építő kockáztak a mamával. Egy ideig a fiúk is építettek, de aztán előkerült egy csocsóasztal és mindenki köré gyűlt, még mi is és drukkoltunk meg tapsoltunk meg kiabáltunk, ha gól volt :) Hazafelé, miután hazavittük a mamáékat, kezdtük neki mondani, hogy holnap meg megyünk hattyúkat etetni, és (2-3 hattyú-kimondás után) ő is mondta, hogy hattyú, nagyon szépen érthetően. Szerencsére az ominózus
napon valóban voltak hattyúk a dunaparton és meg is tudta etetni őket a kis bővülő szókncsű tündérkém :P

2012. október 17., szerda

kedvenc ételek


Ami mindig jöhet:

sajtos-tejfölös tészta
spenótós tészta

de szereti a sajtot simán, párizsit, leveseket, krumplit, banánt, rizst

16 hónaposan


mutatja, ha kaki van :)
hozza a sznadiját, h vegyük fel (vagy kiscipőt, éppen amit akar)
ha kérem, h hozza ide a párját valaminek idehozza
ha kérem, h hozzon ide valamit és rámutatok mi kell, idehozza (persze, ha olyan kedve van :P)
csikiz és mondja, h csik-csik :P

2012. október 16., kedd

Dóra, mami és bababörze- avagy az elmúlt pár nap


Elég mozgalmas és eseménydús 4 napon vagyunk túl, ugyanis múlt csütörtökön (10.11) jöttek az Adriék, így mi is felmentünk anyuékhoz Dorkával. Volt kis érdeklődés a ké lányzó között, bár a közös fényképeken ez annyira nem látszik :P



Úgy el szaladt az idő, hogy végül ott is aludtunk és anyu kitalálta, hogy majd másnap hazakísér minket, mert hogy az már péntek és el tud jönni :) Ennek nagyon örültünk és annak is, hogy nem jött kaller az úton :P Szombaton pedig börze volt és még jó is volt, hogy jött anyu, mert így Tomi ki tudott menni a telekre (mert hogy van egy telkünk kb 2 hónapja :P) és mi meg együtt mentünk börzézni, ami naggyon bejött nekem, mert vettem 31 pár zoknit (persze vegyes méretben, 20-30-50Ft), 3 mamuszt (50Ft/db), 2 rugit (100Ft/db), pár játékot és egy angyalos kiskönyvet. Nagyon élveztem és anyuék addig a játszóházban voltak az egyik teremben, amit Dorka nagyon élvezett, annyira, hogy aznap mondta először tisztán és egyértelműen, hogy mama :)
És ezt még fokozni is tudom :P Tomi vitte anyut haza cégessel, és amikor elköszöntünk, adott csókot és ez megihlette Dorkát is és már ő is nyomta ide a kis pofiját, hogy puszíííí :D ÉS anyu is kapott végre élőben és nem csak telefonba :D (amikor anyuval telefonál, és anyu kérdezi, hogy van-e puszi, akkor szokott a telefonra adni, de ha élőben kérdezi ezt, akkor nem ad, nekünk is csak ritkán, úgy látszik tudja mekkora kincs a puszi :P)

2012. október 11., csütörtök

ha lázas a baba


Ezt saját tapasztalat alapján írom, eddig szerencsére csak 1x fordult elő, de jól utána járam a témának:

Ha 38 fokot mutat a hőmérő, akkor lázas a baba, adjunk neki kúpot (6kg alatt felet, fölötte egészet; 3 adható naponta) vagy szirupot

Ha 39et vagy többet mértünk más módszert (is) alkalmazzunk hűtőfürdőt vagy nedves (langyos vízbe mártott) törölközőbe tekerjük be a babát. Mi hűtőfürdőztünk (a türcsi szerintem nem olyan jó, de nem próbáltam!) ezt úgy kell, hogy ahány fokos a láz, annyi fokos fürdővizet engedünk, beletesszük a babát és 2-3 percenlént engedünk bele hideget, így 1-1 fokkal mindig csökkentjük a víz hőmérséletét, míg 30 fokos nem lesz, vagy amíg a bébi nem didereg. Kb 5-10 percig alkalmazzuk.

Ha nem sikerül levinni a lázat, próbálkozhatunk ezzel a módszerrel még többször is (nálunk egyébként bevált).

Mindig legyen nálunk otthon és a táskánkban valamilyen lázcsillapító, dokival irassuk fel csak úgy, mert ne akkor kelljen rohangálni érte, ha már lázas a babóci...

Dokit csak akkor hívjunk, ha más tünetek is társulnak a láz mellé: hányás, hasmenés, stb, ill, ha nem tudjuk 2. nap sem csillapítani a lázat a fenti módokon.

Legyünk végig a babával és figyeljünk, hogy sok folyadékot igyon!

2012. október 10., szerda

Alvás - altatás





Az ideális helyzet, ha már az első naptól kezdve pontos elképzelésünk van hogyan alakítjuk a mindennapjainkat, hogy nekünk is és a babának is jó legyen, döntsük el hogyan szeretnénk elaltatni, mert egyre nehezebb lesz hozzászoktatni, megváltoztatni az altatás menetét.

A mózeskosár és a bölcső azért jó kezdetben, mert a baba biztonságban érzi magát szűk helyen.

A programokat mindig a baba ébrenléti idejéhez szervezzük, tehát ha megyünk valahova (vásárolni, vendégségbe), akkor ne keltsük fel azért mert „most indulunk”, hanem úgy időzítsük, h legyen ébren amikor indulunk, és ha sokáig maradunk el, akkor legyen biztos, nyugis helye az alvásra (babakocsi, hordozó..).  

hason vagy háton?

A hason alvás  biztonságot nyújt a kicsinek, ezért mélyebben alszik, kevésbé észleli a fényeket és zajokat (ezért is feltételezik, h nagyobb a bölcsőhalál esélye) és így erősödik a nyaka
ha leteszed háton: azonnal mozgolódni kezd és felébred—> hason szeret aludni
ha leteszed hason vagy háton és pár perc múlva felébred, nem tud hamar visszaaludni, válaszd a másikat
Amelyik helyzetet jobban kedveli, abban fog tovább aludni


A kicsinek kb 20 perc kell, h elaludjon, ezért van az, ha elaludt szopizásnál és letesszük a kiságyba, felébred. Ez a 20 perc legyen neki nyugodt időszak (a kiságyban!), ne zajongjunk ilyenkor.

Ha nem akar elaludni, vagy felriad, simogassuk a hátát vagy tartsuk ott a kezünket, amíg elalszik.
Ha felriad, és nyűgös, melléfekhetünk nyugtatásképpen, ha nem tud visszaaludni.

Ne akkor fektessük le, amikor szerintünk álmos, hanem amikor jelez, h álmos: dörzsöli a szemét, orrát, fülét, nyűgös, ásítozik.


Ha az újszülött baba jóllakott, büfizett, kakilt és kellőképpen elfáradt, ha letesszük a kiságyba, magától elalszik. Ha mégsem, akkor mindig úgy fektessük, ahogy szeret aludni, (ha hason szeret, akkor  csak alváshoz tegyük így), így tudni fogja, h most ez következik. Alvás előtt lehet kis csendes játék, éneklés, mese, ezekből is tudni fogja, h most alvás jön és ezektől ő is lelassul, így könnyebben elalszik.

5-6 hónapos korától éjjel 8-10 órát alszik. Ha ez azt jelenti, h hajnalban kel, akkor szép lassan kitolhatjuk az esti fektetés idejét, első nap 10 perccel, második nap 20-al és így tovább, előbb utóbb hozzászokik a változáshoz és később fekszik majd, ami későbbi ébredést eredményez

Ha semmi nem jön be ezek közül, akkor szerezz egy kényelmes matracot és aludjatok együtt csak ti ketten. Így nem szokik be a franciaágyba, és ha úgy érzi, ő költözik majd el mellőled, de addig is biztonságérzetet nyújt neki, hogy ott vagy mellette.

az első 6 hét




Az első hat hét
KÉSZÜLJENEK FEL LELKILEG IS A BABA FOGADÁSÁRA!

Mi vár a szülőkre a születés után?
Általában az első hat hetet tartják a legnehezebbnek. A babának hozzá kell szoknia a külvilághoz, a szülőknek pedig meg kell ismerniük az új jövevényt. Ez nem mindig olyan könnyű, ahogy azt az első babájukat váró kismamák gondolják. Mert mit is írnak a könyvek? Az újszülött baba 3 óránként eszik, közte alszik, és egy kicsit sírdogál. 3-4 óránként tisztába kell tenni. Az anyuka alszik, amikor a baba is alszik.
De mi van, ha a baba nem alszik az etetések között, csak sír, vagy ha alszik is, 20 perc múlva felébred. De akár úgy is dönthet a baba, hogy az egész éjszakát végigsírja. Kialvatlanul, fáradtan a gyereksírás is nehezebben viselhető. A szülők ingerlékenyebbek lehetnek egymással és a babával is. Ez az amire a leendő szülőknek fel kell készülniük.
Tanácsok az első hat hétre nézve:
  1. Váltsák egymást! Ne álljanak mindketten egyszerre a gyerek felett, ha sír vagy nyűgös! Elég, ha az egyik szülő fárad ilyenkor ki. Addig a másik pihenhet, és később jöhet a váltás.
  2. Mindketten érzékenyebbek lehetnek alapvető dolgokra is (főleg az anyuka). Számoljanak 10-ig mielőtt cselekednek és a fentiek tudatában kezeljék a helyzetet!
  3. Apukák figyelem! Sokat segíthetnek az anyukáknak a szülés utáni depresszió elkerülésében. Éjszakai etetéssel, gyermekfelvigyázással. A lényeg, hogy az anyukának is kell a pihenés és az alvás.
  4. A későbbiekben, ha már úgy érzik, hogy a babát rá tudják bízni másra is (nagyszülők, megbízható babysitter, ha csak egy órára is, de MOZDULJANAK KI!

Rossz anya vagyok!
Dehogy! El sem hinnék, hogy a kialvatlanság a sok gyereksírás és a sírás miatti tehetetlenség (ha a baba sírós, vagy nem alvós) mennyire ki tudja meríteni az embert. Előfordulhat, hogy ránéz a gyermekére, és nem érez se boldogságot, se szeretetet iránta. De amint megkapja tőle az első mosolyt, Ön lesz a világ a legboldogabb anyukája! -" Igen, megérte!".
Nem lesz rossz anya attól, ha:
  1. tápszert ad a gyermekének, csak "végre" aludjon,
  2. cumit ad a szájába, hogy ne sírjon,
  3. átmegy pár percre a másik szobába és befogja a fülét egy kis csendért, mert már nem bírja tovább!

bölcső, hinta és ringatás szerepe




Minden csecsemő és kisgyermek ösztönösen igényli a hintamozgást, mely egyrészről a pocakban eltöltött kilenc hónap alatti, magzatvízben való ringatózásra emlékezteti, másrészről pedig a legjobb módja annak, hogy megnyugodjon. Ezzel a mozgással maga köré teremti az anyaméh védett, kényelmes és megnyugtató érzését, mely harmóniával tölti el a babát, elcsendesedik, megnyugszik, elalszik. Kevesen tudják, hogy ez a mozgásfajta, túl a fent említett hatásokon, stabilitást és egyensúlyérzéket is ad a babának, mely később a mászás, járás fejlődésében fontos szerepet fog játszani, sőt még a beszédfejlődésre is kihatással lehet.

A bölcsők használata csak addig ajánlott, míg a baba nem tud felülni, négykézlábra emelkedni. Ha elérte azt a kort, amikor már a fejlődése ezen a szinten van, váltanunk kell a gyermekágyra, ugyanis innentől kezdve akár életveszélyes is lehet a bölcső. Természetesen a gyermek továbbra is igényelni fogja a ringató, hintáztató mozgást, viszont kisgyermekkorban már a hinta és a játékos, mozgással kombinált mondókák fogják átvenni a főszerepet, melyeknek szintén nagy szerepe lesz az egyensúlyfejlődés szempontjából.

Tehát a ringatás, a hintáztatás, a labdázás, és a különböző ügyességi játékok aztán a későbbiekben mind hozzásegítenek a különböző hálózatok kialakulásához és a szellemi fejlődéshez.

Ha a kisgyermek esetleg fél a hintától, az utalhat az egyensúly problémájára is. Persze nem szabad rögtön megijedni, próbálkozzunk a közös játszótéri hintázással úgy, hogy az ölünkbe vesszük a csöppséget, énekeljünk, mondókázzunk, hogy megnyugodjon. Ha gyengéd segítséggel, többszöri próbálkozásra sem sikerül vele megszerettetni ezt a fajta mozgást, akkor mindenképpen kérjük ki gyermekorvos vagy gyógytornász tanácsát.

csecsemőgondozás




Csecsemőgondozás
Mennyit alszik egy újszülött?
Átlagosan napi 16h-át.
Mikor fogja átaludni az éjszakát?
Ez változó. Az újszülöttek 2-3 óránként esznek, éjszaka is. Később az esti órákban egyre tovább alszanak. 3-6 hónapos korban már átalusszák az éjszakát.
Altatási praktikák
Sok újszülött a szoptatás alatt bealszik a mellen, miután már eleget evett.
Segíti az elalvást, ha
- testét nem túl szorosan bebugyoláljuk egy pokrócba (mintha még a pocakban lenne)
- járkálunk vele
- szoptatós pózban lágyan ringatjuk, beszélünk hozzá vagy dúdolgatunk.
Ha az újszülött baba altatásához cumit használunk, mert nehezen alszik el vagy sokat sír, vigyázzunk, elalvás után ne hagyjuk a szájában!
Hason vagy háton?
Az újszülöttet kb. két hétig nem javasolt hason altatni - bölcsőhalál elkerülése végett.
Biztonságos alvás
- fektessük az újszülöttet a hátára
- ha mégis hason altatjuk, ne rakjunk pelenkát a feje alá, mert a szájába tömheti
- csak pamut lepedőt vagy takarót használjunk
- ne hagyjunk semmit a kiságyban
- szoba hőmérséklete kb. 21 oC legyen
- tegyük a kiságyat a szobánkba
- gondoskodjunk róla, hogy a szoba páratartalma ne legyen túl magas
Egy ágyban a babával
Ha úgy döntünk, hogy magunk mellé vesszük az újszülöttet éjszakára tartsuk szemelőt a következőket:
- legyen elég széles az ágy kettőjük számára
- a baba felőli oldal ne legyen közel, pl. külső, hideg falhoz
- legyen külön takarója a babának
- vigyázzunk, hogy a baba feje ne kerülhessen a párnánk vagy pokrócunk alá.
Kezelést nem igénylő bőrproblémák
Hámlás: az újszülött bőre kicsit hámlik, néhány nap alatt elmúlik.
Tejkiütés: piros kiütés jelentkezhet az arcon az anyatejjel táplált babákon. Általában az első három hónapban jelentkezik, pár hét alatt elmúlik. Célszerű a tejtermékek fogyasztását csökkenteni.
Piros foltok: ez az újszülött babáknál jelentkezik az első pár napon. Kicsi, korong formájú, nem kidudorodó foltok, néhány percre feltűnnek, majd elmúlnak.
Miliaria:  pár darab, apró, fehér pöttyök, a csecsemő arcán, egy idő után eltűnnek.
Csalánkiütés: a csecsemő egész testén jelentkezhető apró, piros kidudorodó pöttyök, melyek közepe fehér vagy hólyagszerű. Pár óra alatt elmúlik. Ha a kiütés nem gyógyul azonnal forduljunk orvoshoz, mert a csalánkiütés könnyen összetéveszthető komolyabb bőrproblémákkal!
Kezelést igénylő bőrproblémák
Száraz bőr: csecsemők bőre könnyen kiszárad. Gyógyszertári vagy orvos által felírt speciális hidratálókrémmel könnyen kezelhető.
Melegkiütés: pici piros kiütések, hólyagokkal az arcon és a felsőtesten, melyek akkor keletkeznek, ha a csecsemő bőre túlmelegszik. A gyógyulást elősegítheti, ha a baba bőrét langyos vízzel lemossa, és utána jól megszárítja. Gondoskodjon megfelelő hőmérsékletről.
Koszmó: fehér vagy sárgás pikkelyes foltok a fejbőrön. Általában 1 éves korra megszűnik, de érdemes kezelni, hogy ne súlyosbodjon. Kenje át babaolajjal a problémás területet, hogy felpuhítsa a lerakódást, hagyja rajta pár percig, majd mossa le babasamponnal vagy koszmóellenes samponnal és fésülje ki. A kezelés többszöri ismétlést igényel.
Pelenkakiütés: a csecsemő popsiján megjelenő pirosodás. Minden pelenkázás előtt törölje át langyos vízzel vagy popsitörlővel a területet, és kenje be védőkrémmel.
Ekcéma: a gyermekkori ekcéma tünetei a száraz, repedezett, piros, gyulladt, viszkető bőrfelület, mely olykor váladékozhat is. Általában a hajlatokban jelenik meg. Mindenképpen forduljon orvoshoz, hogy megfelelő kezelést kapjon a baba.
Fogak
Mikor bújnak ki az első fogak?
Az első fogak a csecsemő kb. 6-9 hónapos kora között bukkannak ki. Általában az alsó metszőfogak jönnek ki először, és két éves korra kibújik az összes fogacska. A tejfogak helyét  5-6 éves korban elkezdik átvenni a csontfogak.
Fogzás
Fogzás alatt a csecsemő nyűgösebb, jobban nyáladzik. Hűsítő rágókával vagy az íny dörzsölésével segíthetünk a babának. Ha az íny piros és kissé duzzadt, kérjen rá kenőcsöt a gyógyszertárban.
Fogápolás
Az első tejfog megjelenését követően folyamatosan ápolni kell a gyermek fogait. Eleinte használjon puha törlőkendőt vagy gézt a fogak tisztítására, majd a későbbiekben áttérhet a puha sörtéjű gyermekfogkefékre!
Biztonságos fürdetés az újszülötteknél:
- mindent készítsünk a kezünk ügyébe
- először a hidegvizet engedjük a babakádba (leforrázás elkerülése végett)
- a víz ne legyen 10 cm-nél magasabb
- víz hőmérséklete ne legyen több 36-37 oC-nál
- gyors ellenőrzés: ha könyökünknek kellemes meleg a víz, akkor a víz hőmérséklete megfelelő.
- a fürdőszoba hőmérséklete kb. 23 oC
- ha a köldökcsonk még nem esett le, kerüljük a vízzel való érintkezését
- fürdetéshez használjon fürdőkrémet (védi és ápolja a baba érzékeny bőrét)
- fürdetés után törölje szárazra, különös tekintettel a hajlatokra, ha kell, használjon hintőport
Nem szükséges minden nap fürdetni az újszülöttet, de a napirend kialakításában fontos szerepe lehet a fürdetésnek.
Mikor esik le a köldökcsonk?
A köldökzsinórt a születést követően leszorítják és elvágják. Az ott maradt csonk 14 nap alatt elszárad és leesik.
Nem akar leesni a köldökcsonk
Vannak csecsemők, akiknél a köldökcsonk pár nap alatt leesik, de előfordulhat, hogy két hét alatt sem esik le. Az ilyen köldökcsonk fokozott figyelmet igényel. A védőnők az újszülött babákhoz hetente járnak, kérje ki véleményét. Ha a köldökcsonk bűzös vagy gennyesedik, forduljon orvoshoz!
Köldökcsonk tisztítása
Minden nap legalább egyszer töröljük körül alkoholos vattával a köldökcsonkot, és szórjunk rá fertőtlenítő hintőport. A hintőport minden pelenkázás után használjuk.
Ne ijedjen meg, ha...
- a köldökcsonk kicsit véres (ez előfordulhat, ha az újszülött sokat sír és erőlködik), azonban nagyobb odafigyelést és többszöri tisztítást, fertőtlenítést igényel. Folyamatosan vérző köldökcsonkkal azonnal forduljon orvoshoz!

A csecsemő fején található lágy rész a kutacs. A hátsó kutacs 6-8 hét alatt záródik össze, az elülső, fejtetőn lévő, 12-18 hónap alatt. A lágy részen a koponyacsontok még nem nőttek össze, de erős védőréteg fedi, ezért nyugodtan meg lehet érinteni. A kutacs pulzálása természetes. Ha a kutacs kicsit besüpped az a csecsemő folyadékhiányát jelzi.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha a kutacs túlságosan kiemelkedik!

Végbélen keresztül
2 éves kor alatt javasolt mérőmódszer. A lázmérő végét és a végbélnyílást kenjük be egy kis vazelinnel vagy popsikrémmel. Tereljük el a baba figyelmét és óvatosan, kb. 1cm-re, toljuk a végbélnyílásba a hőmérőt. A digitális hőmérő jelezi a hőmérés végét, a hagyományos hőmérőt kb. 1 percig tartsuk bent. A végbélen keresztül mért hőmérsékletből fél fokot mindig vonjunk le, hogy megkapjuk a valós értéket!
Újszülötteknél lázcsillapító kúp alkalmazható.
3 hónapos kortól lehetőség van egyéb szájon át adható lázcsillapítók használatára is.
Az orvos az első látogatás alkalmával felírja az újszülöttnek a lázcsillapító kúpot (Germicid - C). Láz esetén az újszülöttnek fél kúp hadható.
Ha a csecsemő láza eléri a 38 oC fokot, hívjon orvost, de amíg az orvos kiér addig is folyamatos lázcsillapítás szükséges!
1.
Engedjen fürdővizet, tegye a kiskádba a babát, majd a vizet fokozatosan hűtse. Nem szabad hideg vizet használni, mert a hirtelen hideg összehúzhatja az ereket.
2.
Langyos vízzel átitatott lepedőt tekerjen a baba köré (ne túl szorosan).
Bármelyik módszert választja, ügyeljen a fokozatos hűtésre!
Fiúknál
A fiúknál még a születés előtt leszállnak a herék. Ha nem, 2 éves kor után operációra lehet szükség.
A fitymát 2-3 hónapos kortól kezdve minden fürdetésnél próbálja meg visszahúzni, de semmiképpen se eröltesse! Ha a fitymaszűkület akadályozza a vizeletürítést, azonnal forduljon orvoshoz!
Lányoknál
A lány újszülötteknél gyakori a véres folyás az első napokban.
A popsikrém használatakor ügyeljünk, hogy a hüvely nyílásába ne kerüljön krém.
Fiúknál/Lányoknál
Akár fiú, akár lány, előfordulhat, hogy duzzadt lesz a kicsi melle, bepirosodik, és még pár csepp tej is jöhet belőle.


Színe
Az első pár napban szurokmázat ürít a baba, melynek színe feketés.
Az anyatejjel táplált csecsemők széklete sárgás barna, állaga folyékony.
Ha a széklet véres azonnal forduljon orvoshoz!
Változó széklet
A csecsemők nagy részének 2-3 hónapos kora között megváltozik a széklet színe, és állaga. Kicsit sötétebbé és sűrűbbé, esetleg csomóssá válhat.
Milyen gyakran kakil a baba?
Az újszülötteknél akár minden etetést követően lehet székletre számítani. Későbbiekben a széklet gyakorisága megritkulhat. Előfordulhat, hogy a csecsemő csak 3 naponta kakil. Egyen az anyuka több gyümölcsöt (szilvát, barackot) és/vagy itasson a csecsemővel kamillateát.
Mikor forduljak orvoshoz?
Ha a baba 5 nap után sem kakil, nagyon erőlködik, látszik rajta, hogy csikaródik a hasa, és a székletkönnyítő teák sem használnak, forduljon orvoshoz!
Ismerje meg babáját - ez időbe telik! Legyen türelmes - nehezebb, mint gondolná!
Mennyit sírnak a babák?
Újszülötteknél nem ritka a napi 4-5 h-ás sírás, de minden gyereknél változó. A mintagyerekekkel a legkönnyebb. 20 perc etetés, 1-2h alvás, kis sírás aztán kezdődhet elölről az egész. Az ilyen gyerek ritka. Vannak babák, akik szinte végig sírják az egész napot, és alig alszanak.
Miért sír a baba?
- fáj valamilye (hasa, szelek nyomják - köménymagos babatea javasolt)
- ölelésre vágyik
- éhes, szomjas
- melege van vagy fázik
- pisi vagy kaki van a pelusban
- csendet akar, de az is lehet hogy túl ingerszegény a környezet
"Átpelenkáztam, megetettem, biztosítottam számára a megfelelő hőmérsékletet, ringatom, babusgatom...... és még mindig sír! Mit tegyek?"
1. Nézze meg, hogy nincs-e láza. Mindenképpen használjon lázmérőt, mert a kézzel való rátéttel, egy síró csecsemőnek, magasnak tűnhet a hőmérséklete. Láz esetén hívjon orvost!
2. Fektesse egyik karjára a babát hassal lefelé, a másikkal tartsa a popsiánál majd lágyan kezdje le ringatni. Hasfájós babáknál gyakran beválik.
"Ha hosszasan sír a baba forduljon orvoshoz!"
Nehéz megmondani egy fiatal csecsemőnél, hogy miért sír, és nehéz eldönteni, mi számít hosszas, fájdalmas sírásnak. Ezért a kezdetekben, amíg meg nem ismerjük babánkat, amíg nem alakul ki az a bizonyos ösztön, inkább kérjük ki az orvos vagy védőnő véleményét!
 Főként az első 6 hónapban van jelentőssége
1. Forralás
Mossuk ki a tejes vagy tápszeres üvegeket az erre alkalmas mosogatókefével (van külön a cumis részhez is), majd tegyük őket egy vízzel teli fazékba, majd forraljuk 10 percig.
2. Fertőtlenítő tabletta/folyadék
Tegyük a fertőtlenítendő dolgokat egy nagyobb edénybe, engedjünk rá vizet, majd tegyük bele sterilizáló tablettát vagy folyadékot. 30 percig áztassuk benne.
Legfontosabb tudnivalók:
- a tejtermelődés a szülés után kb.1-3 nap alatt indul be, császármetszés esetén 4-5 napig is eltarthat, amíg megindul az anyuka teje
- ha melle kezd csomósodni, zuhanyozza le melegvízzel, hogy a tejcsatornák kitáguljanak
- már az első napokban érdemes elkezdeni védőkenőccsel kenni a mellbimbót, a kisebesedés megelőzése érdekében
- szoptatás előtt tisztítsa meg mellét nedves törlőkendővel
- az újszülöttet nem javasolt 20 percnél tovább a mellen tartani, mert kisebesedhet a mellbimbó
- kb. 40-60 ml tejet eszik meg egy szoptatás alatt az újszülött
- egy-két hónapos kora körül kb. 100-150 ml tejet szopizik ki (természetesen mindez függ a tejtermelődéstől és a baba étvágyától)
- az újszülött 2-3 óránként eszik
- minél töbször szoptat, annál több tej termelődik
- üvegből való etetésnél és fejésnél ügyeljen a sterilizálásra
- ha mellét feszíti a tej, és a baba már nem éhes, fejje le, nehogy begyulladjon a melle
- szoptatás után mindig büfiztessük meg a babát, mert nyomhatja a levegő, amitől szintén nyűgösködhet
- természetes dolog, ha a baba tejet bukizik ki, gyakori a csuklás is
- ha a buki sugárban jön ki nagyobb mennyiségben naponta többször (vagyis hány) forduljunk orvoshoz
A csecsemő súlygyarapodása az első 3 hónapban a leggyorsabb. Ez alatt az idő alatt minimum 0,5 kg-ot kell híznia havonta.
Születés után a babák veszítenek súlyukból, ezért kezdősúlyként ne a születési súlyát vegye figyelembe, hanem a korházból való elbocsátáskor megállapított súlyt.
A 3-4. hónap környékén a súlygyarapodás lelassul. Az egészséges újszülött fél éves korra meg kétszerezi,1 éves korra meg háromszorozza a születési súlyát.

2012. október 23., kedd

hosszú hétvége

Ismét egy mozgalmas "hétvégén" vagyunk túl, csak úgy suhannak a történések körülöttünk :) Megint szép időt mondtak, így a szombat biztos volt, hogy telek nap lesz Tominak, én meg gondoltam, hogy akkor kérje el előbb a cégest ha tudja, és vigyen minket pénteken anyuékhoz, aztán majd értünk jön szombaton. Szerencsére meg is kapta az autót, így sikerült a tervem :) Anyuval csomót mozgólépcsőzött Dorka és végre elmentünk a "Máltais" játszótérre is.
Már egy ideje kitaláltuk, hogy ebben a 4 napban lemegyünk Balkányba is a Murzsa dédihez, így vasárnap elmentünk Tomi anyujáékért (Meliék most nem tudtak jönni). Dorkának nagyon tetszett lent, volt 2 kiscica meg tyúkok, kakasok, úgyhogy jó sok élményt szerzett megint és mondta, hogy dédi!!! :D (pedig csak 3-4x mondtuk neki,hogy jövünk a dédihez meg itt a dédi..) Hétfőn meg átmentünk a Kocsis Sanyiékhoz látogatóba és 3 (kis)fiú is volt, na meg persze sok játék. Dorkát nem nagyon zavarta, hogy főleg autók vannak, nagyon szépen eljátszott azokkal is, meg építő kockáztak a mamával. Egy ideig a fiúk is építettek, de aztán előkerült egy csocsóasztal és mindenki köré gyűlt, még mi is és drukkoltunk meg tapsoltunk meg kiabáltunk, ha gól volt :) Hazafelé, miután hazavittük a mamáékat, kezdtük neki mondani, hogy holnap meg megyünk hattyúkat etetni, és (2-3 hattyú-kimondás után) ő is mondta, hogy hattyú, nagyon szépen érthetően. Szerencsére az ominózus
napon valóban voltak hattyúk a dunaparton és meg is tudta etetni őket a kis bővülő szókncsű tündérkém :P

2012. október 17., szerda

kedvenc ételek

Ami mindig jöhet:

sajtos-tejfölös tészta
spenótós tészta

de szereti a sajtot simán, párizsit, leveseket, krumplit, banánt, rizst

16 hónaposan

mutatja, ha kaki van :)
hozza a sznadiját, h vegyük fel (vagy kiscipőt, éppen amit akar)
ha kérem, h hozza ide a párját valaminek idehozza
ha kérem, h hozzon ide valamit és rámutatok mi kell, idehozza (persze, ha olyan kedve van :P)
csikiz és mondja, h csik-csik :P

2012. október 16., kedd

Dóra, mami és bababörze- avagy az elmúlt pár nap

Elég mozgalmas és eseménydús 4 napon vagyunk túl, ugyanis múlt csütörtökön (10.11) jöttek az Adriék, így mi is felmentünk anyuékhoz Dorkával. Volt kis érdeklődés a ké lányzó között, bár a közös fényképeken ez annyira nem látszik :P



Úgy el szaladt az idő, hogy végül ott is aludtunk és anyu kitalálta, hogy majd másnap hazakísér minket, mert hogy az már péntek és el tud jönni :) Ennek nagyon örültünk és annak is, hogy nem jött kaller az úton :P Szombaton pedig börze volt és még jó is volt, hogy jött anyu, mert így Tomi ki tudott menni a telekre (mert hogy van egy telkünk kb 2 hónapja :P) és mi meg együtt mentünk börzézni, ami naggyon bejött nekem, mert vettem 31 pár zoknit (persze vegyes méretben, 20-30-50Ft), 3 mamuszt (50Ft/db), 2 rugit (100Ft/db), pár játékot és egy angyalos kiskönyvet. Nagyon élveztem és anyuék addig a játszóházban voltak az egyik teremben, amit Dorka nagyon élvezett, annyira, hogy aznap mondta először tisztán és egyértelműen, hogy mama :)
És ezt még fokozni is tudom :P Tomi vitte anyut haza cégessel, és amikor elköszöntünk, adott csókot és ez megihlette Dorkát is és már ő is nyomta ide a kis pofiját, hogy puszíííí :D ÉS anyu is kapott végre élőben és nem csak telefonba :D (amikor anyuval telefonál, és anyu kérdezi, hogy van-e puszi, akkor szokott a telefonra adni, de ha élőben kérdezi ezt, akkor nem ad, nekünk is csak ritkán, úgy látszik tudja mekkora kincs a puszi :P)

2012. október 11., csütörtök

ha lázas a baba

Ezt saját tapasztalat alapján írom, eddig szerencsére csak 1x fordult elő, de jól utána járam a témának:

Ha 38 fokot mutat a hőmérő, akkor lázas a baba, adjunk neki kúpot (6kg alatt felet, fölötte egészet; 3 adható naponta) vagy szirupot

Ha 39et vagy többet mértünk más módszert (is) alkalmazzunk hűtőfürdőt vagy nedves (langyos vízbe mártott) törölközőbe tekerjük be a babát. Mi hűtőfürdőztünk (a türcsi szerintem nem olyan jó, de nem próbáltam!) ezt úgy kell, hogy ahány fokos a láz, annyi fokos fürdővizet engedünk, beletesszük a babát és 2-3 percenlént engedünk bele hideget, így 1-1 fokkal mindig csökkentjük a víz hőmérséletét, míg 30 fokos nem lesz, vagy amíg a bébi nem didereg. Kb 5-10 percig alkalmazzuk.

Ha nem sikerül levinni a lázat, próbálkozhatunk ezzel a módszerrel még többször is (nálunk egyébként bevált).

Mindig legyen nálunk otthon és a táskánkban valamilyen lázcsillapító, dokival irassuk fel csak úgy, mert ne akkor kelljen rohangálni érte, ha már lázas a babóci...

Dokit csak akkor hívjunk, ha más tünetek is társulnak a láz mellé: hányás, hasmenés, stb, ill, ha nem tudjuk 2. nap sem csillapítani a lázat a fenti módokon.

Legyünk végig a babával és figyeljünk, hogy sok folyadékot igyon!

2012. október 10., szerda

Alvás - altatás




Az ideális helyzet, ha már az első naptól kezdve pontos elképzelésünk van hogyan alakítjuk a mindennapjainkat, hogy nekünk is és a babának is jó legyen, döntsük el hogyan szeretnénk elaltatni, mert egyre nehezebb lesz hozzászoktatni, megváltoztatni az altatás menetét.

A mózeskosár és a bölcső azért jó kezdetben, mert a baba biztonságban érzi magát szűk helyen.

A programokat mindig a baba ébrenléti idejéhez szervezzük, tehát ha megyünk valahova (vásárolni, vendégségbe), akkor ne keltsük fel azért mert „most indulunk”, hanem úgy időzítsük, h legyen ébren amikor indulunk, és ha sokáig maradunk el, akkor legyen biztos, nyugis helye az alvásra (babakocsi, hordozó..).  

hason vagy háton?

A hason alvás  biztonságot nyújt a kicsinek, ezért mélyebben alszik, kevésbé észleli a fényeket és zajokat (ezért is feltételezik, h nagyobb a bölcsőhalál esélye) és így erősödik a nyaka
ha leteszed háton: azonnal mozgolódni kezd és felébred—> hason szeret aludni
ha leteszed hason vagy háton és pár perc múlva felébred, nem tud hamar visszaaludni, válaszd a másikat
Amelyik helyzetet jobban kedveli, abban fog tovább aludni


A kicsinek kb 20 perc kell, h elaludjon, ezért van az, ha elaludt szopizásnál és letesszük a kiságyba, felébred. Ez a 20 perc legyen neki nyugodt időszak (a kiságyban!), ne zajongjunk ilyenkor.

Ha nem akar elaludni, vagy felriad, simogassuk a hátát vagy tartsuk ott a kezünket, amíg elalszik.
Ha felriad, és nyűgös, melléfekhetünk nyugtatásképpen, ha nem tud visszaaludni.

Ne akkor fektessük le, amikor szerintünk álmos, hanem amikor jelez, h álmos: dörzsöli a szemét, orrát, fülét, nyűgös, ásítozik.


Ha az újszülött baba jóllakott, büfizett, kakilt és kellőképpen elfáradt, ha letesszük a kiságyba, magától elalszik. Ha mégsem, akkor mindig úgy fektessük, ahogy szeret aludni, (ha hason szeret, akkor  csak alváshoz tegyük így), így tudni fogja, h most ez következik. Alvás előtt lehet kis csendes játék, éneklés, mese, ezekből is tudni fogja, h most alvás jön és ezektől ő is lelassul, így könnyebben elalszik.

5-6 hónapos korától éjjel 8-10 órát alszik. Ha ez azt jelenti, h hajnalban kel, akkor szép lassan kitolhatjuk az esti fektetés idejét, első nap 10 perccel, második nap 20-al és így tovább, előbb utóbb hozzászokik a változáshoz és később fekszik majd, ami későbbi ébredést eredményez

Ha semmi nem jön be ezek közül, akkor szerezz egy kényelmes matracot és aludjatok együtt csak ti ketten. Így nem szokik be a franciaágyba, és ha úgy érzi, ő költözik majd el mellőled, de addig is biztonságérzetet nyújt neki, hogy ott vagy mellette.

az első 6 hét



Az első hat hét
KÉSZÜLJENEK FEL LELKILEG IS A BABA FOGADÁSÁRA!

Mi vár a szülőkre a születés után?
Általában az első hat hetet tartják a legnehezebbnek. A babának hozzá kell szoknia a külvilághoz, a szülőknek pedig meg kell ismerniük az új jövevényt. Ez nem mindig olyan könnyű, ahogy azt az első babájukat váró kismamák gondolják. Mert mit is írnak a könyvek? Az újszülött baba 3 óránként eszik, közte alszik, és egy kicsit sírdogál. 3-4 óránként tisztába kell tenni. Az anyuka alszik, amikor a baba is alszik.
De mi van, ha a baba nem alszik az etetések között, csak sír, vagy ha alszik is, 20 perc múlva felébred. De akár úgy is dönthet a baba, hogy az egész éjszakát végigsírja. Kialvatlanul, fáradtan a gyereksírás is nehezebben viselhető. A szülők ingerlékenyebbek lehetnek egymással és a babával is. Ez az amire a leendő szülőknek fel kell készülniük.
Tanácsok az első hat hétre nézve:
  1. Váltsák egymást! Ne álljanak mindketten egyszerre a gyerek felett, ha sír vagy nyűgös! Elég, ha az egyik szülő fárad ilyenkor ki. Addig a másik pihenhet, és később jöhet a váltás.
  2. Mindketten érzékenyebbek lehetnek alapvető dolgokra is (főleg az anyuka). Számoljanak 10-ig mielőtt cselekednek és a fentiek tudatában kezeljék a helyzetet!
  3. Apukák figyelem! Sokat segíthetnek az anyukáknak a szülés utáni depresszió elkerülésében. Éjszakai etetéssel, gyermekfelvigyázással. A lényeg, hogy az anyukának is kell a pihenés és az alvás.
  4. A későbbiekben, ha már úgy érzik, hogy a babát rá tudják bízni másra is (nagyszülők, megbízható babysitter, ha csak egy órára is, de MOZDULJANAK KI!

Rossz anya vagyok!
Dehogy! El sem hinnék, hogy a kialvatlanság a sok gyereksírás és a sírás miatti tehetetlenség (ha a baba sírós, vagy nem alvós) mennyire ki tudja meríteni az embert. Előfordulhat, hogy ránéz a gyermekére, és nem érez se boldogságot, se szeretetet iránta. De amint megkapja tőle az első mosolyt, Ön lesz a világ a legboldogabb anyukája! -" Igen, megérte!".
Nem lesz rossz anya attól, ha:
  1. tápszert ad a gyermekének, csak "végre" aludjon,
  2. cumit ad a szájába, hogy ne sírjon,
  3. átmegy pár percre a másik szobába és befogja a fülét egy kis csendért, mert már nem bírja tovább!

bölcső, hinta és ringatás szerepe



Minden csecsemő és kisgyermek ösztönösen igényli a hintamozgást, mely egyrészről a pocakban eltöltött kilenc hónap alatti, magzatvízben való ringatózásra emlékezteti, másrészről pedig a legjobb módja annak, hogy megnyugodjon. Ezzel a mozgással maga köré teremti az anyaméh védett, kényelmes és megnyugtató érzését, mely harmóniával tölti el a babát, elcsendesedik, megnyugszik, elalszik. Kevesen tudják, hogy ez a mozgásfajta, túl a fent említett hatásokon, stabilitást és egyensúlyérzéket is ad a babának, mely később a mászás, járás fejlődésében fontos szerepet fog játszani, sőt még a beszédfejlődésre is kihatással lehet.

A bölcsők használata csak addig ajánlott, míg a baba nem tud felülni, négykézlábra emelkedni. Ha elérte azt a kort, amikor már a fejlődése ezen a szinten van, váltanunk kell a gyermekágyra, ugyanis innentől kezdve akár életveszélyes is lehet a bölcső. Természetesen a gyermek továbbra is igényelni fogja a ringató, hintáztató mozgást, viszont kisgyermekkorban már a hinta és a játékos, mozgással kombinált mondókák fogják átvenni a főszerepet, melyeknek szintén nagy szerepe lesz az egyensúlyfejlődés szempontjából.

Tehát a ringatás, a hintáztatás, a labdázás, és a különböző ügyességi játékok aztán a későbbiekben mind hozzásegítenek a különböző hálózatok kialakulásához és a szellemi fejlődéshez.

Ha a kisgyermek esetleg fél a hintától, az utalhat az egyensúly problémájára is. Persze nem szabad rögtön megijedni, próbálkozzunk a közös játszótéri hintázással úgy, hogy az ölünkbe vesszük a csöppséget, énekeljünk, mondókázzunk, hogy megnyugodjon. Ha gyengéd segítséggel, többszöri próbálkozásra sem sikerül vele megszerettetni ezt a fajta mozgást, akkor mindenképpen kérjük ki gyermekorvos vagy gyógytornász tanácsát.

csecsemőgondozás



Csecsemőgondozás
Mennyit alszik egy újszülött?
Átlagosan napi 16h-át.
Mikor fogja átaludni az éjszakát?
Ez változó. Az újszülöttek 2-3 óránként esznek, éjszaka is. Később az esti órákban egyre tovább alszanak. 3-6 hónapos korban már átalusszák az éjszakát.
Altatási praktikák
Sok újszülött a szoptatás alatt bealszik a mellen, miután már eleget evett.
Segíti az elalvást, ha
- testét nem túl szorosan bebugyoláljuk egy pokrócba (mintha még a pocakban lenne)
- járkálunk vele
- szoptatós pózban lágyan ringatjuk, beszélünk hozzá vagy dúdolgatunk.
Ha az újszülött baba altatásához cumit használunk, mert nehezen alszik el vagy sokat sír, vigyázzunk, elalvás után ne hagyjuk a szájában!
Hason vagy háton?
Az újszülöttet kb. két hétig nem javasolt hason altatni - bölcsőhalál elkerülése végett.
Biztonságos alvás
- fektessük az újszülöttet a hátára
- ha mégis hason altatjuk, ne rakjunk pelenkát a feje alá, mert a szájába tömheti
- csak pamut lepedőt vagy takarót használjunk
- ne hagyjunk semmit a kiságyban
- szoba hőmérséklete kb. 21 oC legyen
- tegyük a kiságyat a szobánkba
- gondoskodjunk róla, hogy a szoba páratartalma ne legyen túl magas
Egy ágyban a babával
Ha úgy döntünk, hogy magunk mellé vesszük az újszülöttet éjszakára tartsuk szemelőt a következőket:
- legyen elég széles az ágy kettőjük számára
- a baba felőli oldal ne legyen közel, pl. külső, hideg falhoz
- legyen külön takarója a babának
- vigyázzunk, hogy a baba feje ne kerülhessen a párnánk vagy pokrócunk alá.
Kezelést nem igénylő bőrproblémák
Hámlás: az újszülött bőre kicsit hámlik, néhány nap alatt elmúlik.
Tejkiütés: piros kiütés jelentkezhet az arcon az anyatejjel táplált babákon. Általában az első három hónapban jelentkezik, pár hét alatt elmúlik. Célszerű a tejtermékek fogyasztását csökkenteni.
Piros foltok: ez az újszülött babáknál jelentkezik az első pár napon. Kicsi, korong formájú, nem kidudorodó foltok, néhány percre feltűnnek, majd elmúlnak.
Miliaria:  pár darab, apró, fehér pöttyök, a csecsemő arcán, egy idő után eltűnnek.
Csalánkiütés: a csecsemő egész testén jelentkezhető apró, piros kidudorodó pöttyök, melyek közepe fehér vagy hólyagszerű. Pár óra alatt elmúlik. Ha a kiütés nem gyógyul azonnal forduljunk orvoshoz, mert a csalánkiütés könnyen összetéveszthető komolyabb bőrproblémákkal!
Kezelést igénylő bőrproblémák
Száraz bőr: csecsemők bőre könnyen kiszárad. Gyógyszertári vagy orvos által felírt speciális hidratálókrémmel könnyen kezelhető.
Melegkiütés: pici piros kiütések, hólyagokkal az arcon és a felsőtesten, melyek akkor keletkeznek, ha a csecsemő bőre túlmelegszik. A gyógyulást elősegítheti, ha a baba bőrét langyos vízzel lemossa, és utána jól megszárítja. Gondoskodjon megfelelő hőmérsékletről.
Koszmó: fehér vagy sárgás pikkelyes foltok a fejbőrön. Általában 1 éves korra megszűnik, de érdemes kezelni, hogy ne súlyosbodjon. Kenje át babaolajjal a problémás területet, hogy felpuhítsa a lerakódást, hagyja rajta pár percig, majd mossa le babasamponnal vagy koszmóellenes samponnal és fésülje ki. A kezelés többszöri ismétlést igényel.
Pelenkakiütés: a csecsemő popsiján megjelenő pirosodás. Minden pelenkázás előtt törölje át langyos vízzel vagy popsitörlővel a területet, és kenje be védőkrémmel.
Ekcéma: a gyermekkori ekcéma tünetei a száraz, repedezett, piros, gyulladt, viszkető bőrfelület, mely olykor váladékozhat is. Általában a hajlatokban jelenik meg. Mindenképpen forduljon orvoshoz, hogy megfelelő kezelést kapjon a baba.
Fogak
Mikor bújnak ki az első fogak?
Az első fogak a csecsemő kb. 6-9 hónapos kora között bukkannak ki. Általában az alsó metszőfogak jönnek ki először, és két éves korra kibújik az összes fogacska. A tejfogak helyét  5-6 éves korban elkezdik átvenni a csontfogak.
Fogzás
Fogzás alatt a csecsemő nyűgösebb, jobban nyáladzik. Hűsítő rágókával vagy az íny dörzsölésével segíthetünk a babának. Ha az íny piros és kissé duzzadt, kérjen rá kenőcsöt a gyógyszertárban.
Fogápolás
Az első tejfog megjelenését követően folyamatosan ápolni kell a gyermek fogait. Eleinte használjon puha törlőkendőt vagy gézt a fogak tisztítására, majd a későbbiekben áttérhet a puha sörtéjű gyermekfogkefékre!
Biztonságos fürdetés az újszülötteknél:
- mindent készítsünk a kezünk ügyébe
- először a hidegvizet engedjük a babakádba (leforrázás elkerülése végett)
- a víz ne legyen 10 cm-nél magasabb
- víz hőmérséklete ne legyen több 36-37 oC-nál
- gyors ellenőrzés: ha könyökünknek kellemes meleg a víz, akkor a víz hőmérséklete megfelelő.
- a fürdőszoba hőmérséklete kb. 23 oC
- ha a köldökcsonk még nem esett le, kerüljük a vízzel való érintkezését
- fürdetéshez használjon fürdőkrémet (védi és ápolja a baba érzékeny bőrét)
- fürdetés után törölje szárazra, különös tekintettel a hajlatokra, ha kell, használjon hintőport
Nem szükséges minden nap fürdetni az újszülöttet, de a napirend kialakításában fontos szerepe lehet a fürdetésnek.
Mikor esik le a köldökcsonk?
A köldökzsinórt a születést követően leszorítják és elvágják. Az ott maradt csonk 14 nap alatt elszárad és leesik.
Nem akar leesni a köldökcsonk
Vannak csecsemők, akiknél a köldökcsonk pár nap alatt leesik, de előfordulhat, hogy két hét alatt sem esik le. Az ilyen köldökcsonk fokozott figyelmet igényel. A védőnők az újszülött babákhoz hetente járnak, kérje ki véleményét. Ha a köldökcsonk bűzös vagy gennyesedik, forduljon orvoshoz!
Köldökcsonk tisztítása
Minden nap legalább egyszer töröljük körül alkoholos vattával a köldökcsonkot, és szórjunk rá fertőtlenítő hintőport. A hintőport minden pelenkázás után használjuk.
Ne ijedjen meg, ha...
- a köldökcsonk kicsit véres (ez előfordulhat, ha az újszülött sokat sír és erőlködik), azonban nagyobb odafigyelést és többszöri tisztítást, fertőtlenítést igényel. Folyamatosan vérző köldökcsonkkal azonnal forduljon orvoshoz!

A csecsemő fején található lágy rész a kutacs. A hátsó kutacs 6-8 hét alatt záródik össze, az elülső, fejtetőn lévő, 12-18 hónap alatt. A lágy részen a koponyacsontok még nem nőttek össze, de erős védőréteg fedi, ezért nyugodtan meg lehet érinteni. A kutacs pulzálása természetes. Ha a kutacs kicsit besüpped az a csecsemő folyadékhiányát jelzi.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha a kutacs túlságosan kiemelkedik!

Végbélen keresztül
2 éves kor alatt javasolt mérőmódszer. A lázmérő végét és a végbélnyílást kenjük be egy kis vazelinnel vagy popsikrémmel. Tereljük el a baba figyelmét és óvatosan, kb. 1cm-re, toljuk a végbélnyílásba a hőmérőt. A digitális hőmérő jelezi a hőmérés végét, a hagyományos hőmérőt kb. 1 percig tartsuk bent. A végbélen keresztül mért hőmérsékletből fél fokot mindig vonjunk le, hogy megkapjuk a valós értéket!
Újszülötteknél lázcsillapító kúp alkalmazható.
3 hónapos kortól lehetőség van egyéb szájon át adható lázcsillapítók használatára is.
Az orvos az első látogatás alkalmával felírja az újszülöttnek a lázcsillapító kúpot (Germicid - C). Láz esetén az újszülöttnek fél kúp hadható.
Ha a csecsemő láza eléri a 38 oC fokot, hívjon orvost, de amíg az orvos kiér addig is folyamatos lázcsillapítás szükséges!
1.
Engedjen fürdővizet, tegye a kiskádba a babát, majd a vizet fokozatosan hűtse. Nem szabad hideg vizet használni, mert a hirtelen hideg összehúzhatja az ereket.
2.
Langyos vízzel átitatott lepedőt tekerjen a baba köré (ne túl szorosan).
Bármelyik módszert választja, ügyeljen a fokozatos hűtésre!
Fiúknál
A fiúknál még a születés előtt leszállnak a herék. Ha nem, 2 éves kor után operációra lehet szükség.
A fitymát 2-3 hónapos kortól kezdve minden fürdetésnél próbálja meg visszahúzni, de semmiképpen se eröltesse! Ha a fitymaszűkület akadályozza a vizeletürítést, azonnal forduljon orvoshoz!
Lányoknál
A lány újszülötteknél gyakori a véres folyás az első napokban.
A popsikrém használatakor ügyeljünk, hogy a hüvely nyílásába ne kerüljön krém.
Fiúknál/Lányoknál
Akár fiú, akár lány, előfordulhat, hogy duzzadt lesz a kicsi melle, bepirosodik, és még pár csepp tej is jöhet belőle.


Színe
Az első pár napban szurokmázat ürít a baba, melynek színe feketés.
Az anyatejjel táplált csecsemők széklete sárgás barna, állaga folyékony.
Ha a széklet véres azonnal forduljon orvoshoz!
Változó széklet
A csecsemők nagy részének 2-3 hónapos kora között megváltozik a széklet színe, és állaga. Kicsit sötétebbé és sűrűbbé, esetleg csomóssá válhat.
Milyen gyakran kakil a baba?
Az újszülötteknél akár minden etetést követően lehet székletre számítani. Későbbiekben a széklet gyakorisága megritkulhat. Előfordulhat, hogy a csecsemő csak 3 naponta kakil. Egyen az anyuka több gyümölcsöt (szilvát, barackot) és/vagy itasson a csecsemővel kamillateát.
Mikor forduljak orvoshoz?
Ha a baba 5 nap után sem kakil, nagyon erőlködik, látszik rajta, hogy csikaródik a hasa, és a székletkönnyítő teák sem használnak, forduljon orvoshoz!
Ismerje meg babáját - ez időbe telik! Legyen türelmes - nehezebb, mint gondolná!
Mennyit sírnak a babák?
Újszülötteknél nem ritka a napi 4-5 h-ás sírás, de minden gyereknél változó. A mintagyerekekkel a legkönnyebb. 20 perc etetés, 1-2h alvás, kis sírás aztán kezdődhet elölről az egész. Az ilyen gyerek ritka. Vannak babák, akik szinte végig sírják az egész napot, és alig alszanak.
Miért sír a baba?
- fáj valamilye (hasa, szelek nyomják - köménymagos babatea javasolt)
- ölelésre vágyik
- éhes, szomjas
- melege van vagy fázik
- pisi vagy kaki van a pelusban
- csendet akar, de az is lehet hogy túl ingerszegény a környezet
"Átpelenkáztam, megetettem, biztosítottam számára a megfelelő hőmérsékletet, ringatom, babusgatom...... és még mindig sír! Mit tegyek?"
1. Nézze meg, hogy nincs-e láza. Mindenképpen használjon lázmérőt, mert a kézzel való rátéttel, egy síró csecsemőnek, magasnak tűnhet a hőmérséklete. Láz esetén hívjon orvost!
2. Fektesse egyik karjára a babát hassal lefelé, a másikkal tartsa a popsiánál majd lágyan kezdje le ringatni. Hasfájós babáknál gyakran beválik.
"Ha hosszasan sír a baba forduljon orvoshoz!"
Nehéz megmondani egy fiatal csecsemőnél, hogy miért sír, és nehéz eldönteni, mi számít hosszas, fájdalmas sírásnak. Ezért a kezdetekben, amíg meg nem ismerjük babánkat, amíg nem alakul ki az a bizonyos ösztön, inkább kérjük ki az orvos vagy védőnő véleményét!
 Főként az első 6 hónapban van jelentőssége
1. Forralás
Mossuk ki a tejes vagy tápszeres üvegeket az erre alkalmas mosogatókefével (van külön a cumis részhez is), majd tegyük őket egy vízzel teli fazékba, majd forraljuk 10 percig.
2. Fertőtlenítő tabletta/folyadék
Tegyük a fertőtlenítendő dolgokat egy nagyobb edénybe, engedjünk rá vizet, majd tegyük bele sterilizáló tablettát vagy folyadékot. 30 percig áztassuk benne.
Legfontosabb tudnivalók:
- a tejtermelődés a szülés után kb.1-3 nap alatt indul be, császármetszés esetén 4-5 napig is eltarthat, amíg megindul az anyuka teje
- ha melle kezd csomósodni, zuhanyozza le melegvízzel, hogy a tejcsatornák kitáguljanak
- már az első napokban érdemes elkezdeni védőkenőccsel kenni a mellbimbót, a kisebesedés megelőzése érdekében
- szoptatás előtt tisztítsa meg mellét nedves törlőkendővel
- az újszülöttet nem javasolt 20 percnél tovább a mellen tartani, mert kisebesedhet a mellbimbó
- kb. 40-60 ml tejet eszik meg egy szoptatás alatt az újszülött
- egy-két hónapos kora körül kb. 100-150 ml tejet szopizik ki (természetesen mindez függ a tejtermelődéstől és a baba étvágyától)
- az újszülött 2-3 óránként eszik
- minél töbször szoptat, annál több tej termelődik
- üvegből való etetésnél és fejésnél ügyeljen a sterilizálásra
- ha mellét feszíti a tej, és a baba már nem éhes, fejje le, nehogy begyulladjon a melle
- szoptatás után mindig büfiztessük meg a babát, mert nyomhatja a levegő, amitől szintén nyűgösködhet
- természetes dolog, ha a baba tejet bukizik ki, gyakori a csuklás is
- ha a buki sugárban jön ki nagyobb mennyiségben naponta többször (vagyis hány) forduljunk orvoshoz
A csecsemő súlygyarapodása az első 3 hónapban a leggyorsabb. Ez alatt az idő alatt minimum 0,5 kg-ot kell híznia havonta.
Születés után a babák veszítenek súlyukból, ezért kezdősúlyként ne a születési súlyát vegye figyelembe, hanem a korházból való elbocsátáskor megállapított súlyt.
A 3-4. hónap környékén a súlygyarapodás lelassul. Az egészséges újszülött fél éves korra meg kétszerezi,1 éves korra meg háromszorozza a születési súlyát.

 

Boldogbaba Copyright © 2009 Flower Garden is Designed by Ipietoon for Tadpole's Notez Flower Image by Dapino | Distributed by Deluxe Templates